כשהיינו בפראג לפני כחצי שנה, הלכנו לכדורגל. לפני שבועיים בברלין הלכנו שוב. משחקים בינוניים, קבוצות חלשות, קהלים נפלאים. למה אני מספר את זה? כי במשחק בברלין, למשל, לא היו 600 אנשי אבטחה. ספק אם היו עשירית מזה. הם עומדים במקומות ומביטים על הקהל, לא מרוויחים משחק חינם. אגב, באותו משחק היו 17106 צופים (ע"פ הנתונים הרשמיים של אוניון ברלין), רובם ביציעי עמידה. סתם שתדעו. אבל בואו נתייחס קודם כל לכדורגל.

משחק מוזר היה אתמול בבלומפילד. דקות רבות מכבי נראתה חסרת אונים אל מול הבונקר ההדוק של הפועל, עד שער היתרון של הפועל זה גם נראה כאילו מכבי מאד אפאטית. מדי אפאטית. ברמת העיקרון פאקו עלה אתמול עם אותו מערך כמו תמיד, אבל ההצבה של פריצה בחוד (שאגב, הביא לשני אירועי המפתח במשחק: הפנדל והקרן בדקה ה-32) הותירה את מכבי בלי שחקן התקפה בצד שמאל, כיוון שזה המיקום התיאורטי של זהבי, שבכלל היה באמצע ואילו פריצה לא השלים את חילופי המקומות (בניגוד למה שאנחנו רואים מבדש, למשל). מכבי נשארה בשמאל רק עם עמרי בן-הרוש, וטוב ככל שיהיה (והוא אמנם בכושר טוב אבל עדיין לא רוברטו קרלוס) הוא לא יכול לרדוף אחרי שני שחקנים כל הזמן. זה עלה למכבי בגול, שגרם לי למספר תהיות – למה טב"ח לא הוצב בשמאל, בעמדה בה הוא גורם יותר נזק (בטח מול מגן פחות מנוסה כמו אבו אל היג'א)? למה פאקו התעקש לפתוח עם קרלוס? (הוא היה איטי למדי והיה לו חלק בשער, ייתכן ודור פרץ שנמצא בכושר יותר טוב היה בחירה מתיאמה יותר)? עד מתי הפועל תבנה את עצמה על ורמוט, שנראה כאילו משחק בהילוך איטי?

אחר כך היה הפנדל, שלווה (ועל כך כתב גם ריינשרייבר בדו"ח) במטחי גרעינים ומצתים. כשזהבי הבקיע, לא חגגתי. אמרתי לענת שמשהו מרגיש לי לא בסדר, משהו לא תקין. זו היתה בעיטה מזלזלת, אולי הפנדל הכי משפיל שלו מאז אותה פאננקה מול ב"ש. היה גם פיו פיו, שאמנם הפכה לסימן היכר אבל היא בכל זאת התגרות מטופשת, על ההתגרות הזו זהבי קיבל צהוב ובצדק. פה נגמר החלק של ערן זהבי בפרשת המשחק. לכל מי שנזכר פתאום במקרה של טוטו תמוז זה הזמן להזכיר כי תמוז התגרה באוהדי ביתר ולכן קיבל כרטיס צהוב, זה היה צהוב שני ולכן תמוז הורחק. אין כזה דבר אדום ישיר על התגרות בקהל. ואז הגיעה הדקה ה-32, פריצה נגח, עמוס הדף, קרן למכבי, זהבי הלך להרים.

10402892_10153364899044129_1447522066813922295_n

בניגוד לבערך כל מקום שראיתי בו כדורגל, בארץ אסור למכור בירה במגרש. זה אומר שאלרואי ידעי, 'פואד', היה רווי אלכוהול לא רק כשפרץ לדשא אלא כבר כשנכנס בשערי האצטדיון, זו נקודת כשל ראשונה. מאבטח\שוטר עירני מספיק לא היה נותן לו להכנס. משפרץ, היה על המאבטחים לעצור אותו עוד לפני שהגיע לזהבי (אבל אלה היו עסוקים בבהייה בנעשה על כר הדשא, לא ביציעים). משתקף אותו פואד את זהבי, היה על ריינשרייבר לסיים את המשחק לאלתר (אגב, כיוון שלזהבי אסור ע"פ חוקת הכדורגל להגיב, זו תקיפה בנסיבות מחמירות והעונש המקסימלי בחוק הוא 4 שנות מאסר – זה מה שצריך לתת לחוליגן הזה). בעלי עיני הנץ יוכלו להבחין גם במעורבותו הבולטת של שי אבוטבול, אותו בחור עדין ושברירי שבדרבי של אפריל 2013 ניסה לשבור לזהבי רגל, שגם הפעם ניצל הזדמנות והספיק להחטיף לזהבי, לקרלוס גארסיה ולאיתן טיבי. הוא גם היה הראשון להגיע לקטטה.

השופט רועי ריינשרייבר בחר להמשיך את המשחק, ואם כך אז היה עליו להרגיע את הרוחות. האדום לזהבי אולי נכון חוקתית אבל גרם לאפקט הפוך. אם בחרת להרגיע ולהמשיך את המשחק, הדבר האחרון שאתה צריך לעשות הוא להרחיק את השחקן הבולט ביותר, שהוא ממילא מרכז העניינים בשני הקהלים, באדום ישיר שיבוטל ע"ס תקדימים (כן, אייאקס מול אלקמאר) בבית הדין. זה ביטל כל ערך ספורטיבי שעשוי היה להיות לשארית המשחק. במהומה שהתפתחה הגיע מטר חפצים משער חמש שבוודאי יותר גדול מהתיאור האלמותי ב'שירים, שערים וטכנאים' ולי הזכיר קצת סצינות מתוך 'Cloudy with a Chance of Meatballs'. הכל נזרק שם לעבר זהבי וג'ורדי. זה בלתי מתקבל על הדעת, ואגיע לזה בסוף. כשחודש המשחק טב"ח עשה פאול שבוודאי הצדיק צהוב, אולי גם אדום (מן הסתם ריינשרייבר בחר פה במידת הרחמים), וזהו, אוהדים שלנו פרצו ונגמר המשחק. כיוון שהפועל היא זו שאירחה את המשחק ומדובר בחברת האבטחה שלה, אני במקום הקברניטים האדומים חותך היום את החוזה מול חברת האבטחה ללא שום פיצוי כיוון שמדובר בשרשרת כשלים חריפה, וגם תובע אותם במקסימום האפשרי – לפי הקנס שיושת ע"י ההתאחדות ועוד 90 שקלים כפול מספר הכרטיסים שנמכרו אמש, כדי לפצות את כל האוהדים על עגמת הנפש. אגב, אם הדיווחים על כך ששורה אובארוב קרא לאוהדים לרדת למגרש נכונים, הוא צריך לסיים את תפקידו, עם כל הצער שבדבר. יש לו נסיבות מקלות, הוא חווה מהקהל של הפועל התעללות ארוכת שנים (אלו זרקו לעברו באחד המשחקים יצרו בובה בדמות בנו, שנפצע קשה באסון משפחתי), אבל זה מעשה אסור ואין לו מקום בכדורגל שלנו, בטח לא בקבוצה עם יומרות גבוהות כמו מכבי.

שמעתי את הדברים שאמר ברקו עם ההחלטה הראשונית לסיים את המשחק (שהפכה להחלטה על מחצית ואז חידוש ואז פיצוץ, שלומיאליות במיטבה) ובשמיעה ראשונית זה נגע ללב, כי הוא אמר דברים נכונים וכנים. הבעיה היא שהוא התייחס לפריצה של אוהדי מכבי לדשא, כאילו לא קרה אירוע חמור בהרבה עשר דקות קודם. אם אין טעם לקיים משחק בדקה ה-44, אין טעם גם לקיים אותו החל מהדקה ה-32 ולא היתה שום סיבה שתשכנע את ג'ורדי שלא לרדת מכר הדשא (וזו אולי היתה טעות משמעותית: ירידה מכר הדשא אחרי ההרחקה של זהבי היתה יוצרת אירוע שונה לחלוטין, עם צד אחד בלבד שנושא באשמה). אין פה צודקים, כולם טועים, שתי הקבוצות צריכות להיענש. אני לא פוחד מהפחתת נקודות, בשנתיים הקודמות פער הנקודות מהסגנית היה דו ספרתי (13 ב-2013, 16 אשתקד) ואנחנו מספיק חזקים כדי לזכות באליפות למרות הפחתת הנקודות. אוי לבית הדין אם ישאיר את הרחקתו של זהבי על כנה, זה יהיה הפרס הכי גדול לאלימות ולבריונים.

יש לי חברים אוהדי הפועל – זה קורה, הם בכל זאת בני אדם. חלקם גם נחמדים. העניין הוא שיש בתוך הקהל של הפועל קבוצת פסיכופתים שמחרבת להם הכל כבר הברה זמן, אתמול זה היה השיא. זו לא פעם ראשונה, יש שם אוסף חמומי מח שמבחינתם אלימות פיסית והשלכת חפצים (אלמנט שחוזר על עצמו בדרבי) זה בסדר גמור וצעד מחאה לגיטימי, שירי שואה זה קלאס, שירי גל סוקולובסקי זה כבר ביזנס קלאס ונאצות שמכוונות לטרגדיות אישיות (אובארוב, כפי שהוזכר למעלה; המנהל לשעבר שמעון קורק, שבתו נהרגה בהתרסקות מטוס נוסעים; גור שלף, שאביו היה שחקן הפועל) זה כבר פירסט קלאס. הירידה לחייו של זהבי החלה מרגע החתימה במכבי, הרבה לפני הפיו פיו, ונמשכת כל הזמן. זה כאילו הסתה ואלימות הם כלים לגיטימיים ביריבות שהיא ספורטיבית נטו, ואצל הקומץ הזה כל הקווים נחצו – וזה עוד לפני שדיברנו על כן\לא מייצגים את ישראל (דווקא בהקשר הזה ראוי לציין גם את המיזם הזה, שאולי יצליח להרגיע קצת את הרוחות שם). הגיע הזמן לבצע ביעור חמץ בשער חמש. שנים מוכרים לנו שהקהל של הפועל הוא הכי טוב בארץ\בעולם\בגלקסיה\ביקום, בין אם זה על בסיס המסע המופלא באירופה, תמיכה תקשורתית או שיירי היסטוריה אחרים, והגיע הזמן לגמור עם זה. אם בריאל מדריד יכולים, גם בהפועל. הגיע הזמן שדרבי יחזור להיות החגיגה הספורטיבית שהוא, בלי כל האלימות הזו. הלוואי.

אללה יוסתור, בשבוע הבא יש דרבי בכדורסל.