שמונה מנדטים נזרקו לפח בבחירות האחרונות. שמונה. זה יותר ממה שקיבלו 'יהדות התורה', 'התנועה' ומרצ. זה כפול ממה שקיבלו כל אחת מהמפלגות הערביות. פי ארבע ממה שקיבלה 'קדימה'. זה בידיים שלנו ואסור לנו לתת לזה לקרות שוב.


בהמשך לפוסט הקודם שעסק בבחירות, אסקור הפעם את אחוז החסימה המעודכן, שני מודלים שפיתחתי לשערוך שלו וההשלכות שלהם. נתחיל בהמלצה אישית חמה: אל תצביעו למפלגות קטנות. מהי מפלגה קטנה? עוצמה לישראל (אריה אלדד ומיכאל בן ארי), עם שלם (חיים אמסלם), עלה ירוק (עם הרשימה הליברלית), ארץ חדשה (אלדד יניב), כח להשפיע (אמנון יצחק), הישראלים, הירוקים והצעירים, דור בוני הארץ (לשעבר הגמלאים), חיים בכבוד, דע"מ מפלגת פועלים, אחים אנחנו (יוצאי אתיופיה והודו), צדק חברתי (אקס-גאידמק), כולנו חברים (חסידי נחמן מברסלב), הפיראטים, כלכלה, לידר (מתקדמת ליברלית), אור (ירון ידען), ברית עולם (עופר ליפשיץ), אלאמל לתג'ייר (התקווה לשינוי), מורשת אבות (לשעבר הרב בא-גד)- וכל אלו רק מהבחירות האחרונות. כל מיני 'הצבעות אווירה', תקוות מופרכות, רעיונות הזויים או סתם משאלות לב הביאו אנשים להצביע לכל המפלגות הללו. ככה זה נראה (הנתונים נלקחו מאתר הכנסת):

outvoted

בבחירות הקודמות אחוז החסימה עמד על 2% מהקולות הכשרים, שהם 75,855 קולות. כפי שניתן לראות, גם חבורת כ"ך, שהיתה הקרובה ביותר – היתה רחוקה רבבת קולות (שהם 13.6% מהאלקטורט שלהם) מכניסה לכנסת. כל השאר רחוקות בהרבה. זכרו את המספר הזה – 268,795 – נקרא לו 'הקולות המבוזבזים'. הנה מי שכן נכנסו לכנסת:

voted

הסכום המוצג בתחתית ('הקולות הנחשבים') הוא זה שמשמש לחישוב המודד הכללי (29,366 קולות במקרה של בחירות 2013). חיבור של 'הקולות הנחשבים' יחד עם 'הקולות המבוזבזים' יתן לנו בפשטות את סך הקולות הכשרים. נניח שכל הקולות האלו לא הולכים לאיבוד אלא נכנסים לכנסת – המודד הכללי המקרה כזה הוא 31,606 קולות, זה אומר שהקולות המבוזבזים שווים 8 מנדטים (8.5 ליתר דיוק, עוד על אופן החישוב ניתן למצוא כאן). זה המון כח שהלך לאיבוד. כל מפלגה היתה חותמת על תוספת כח כזו (או סתם על עוד מנדט), כל מתפקד היה רוצה לראות את המפלגה שלו מקבלת את הכח הזה. נכון, עם כל מפלגה יש בעיה, אין אחת שתואמת בדיוק את דעתכם – אבל לכו על זו שמתאימה לעמדתכם במידה הרבה ביותר, או לפחות על הרע במיעוטו. חבל לזרוק את הקול שלכם לפח, בסוף אנחנו רואים שמה ששמים בקלפי כן משנה (כן, כל מי שהצביע ביבי, בנט ולפיד, זה הזמן להיות מופתעים ממה שקרה לכלכלה ולכיס שלכם בשנתיים האחרונות). אל תגידו 'הפעם הם כן ייכנסו', כי זה לא יקרה. אחוז החסימה עלה מ-2% ל-3.25%, זה אומר שיהיה הרבה יותר קשה להכנס לכנסת ה-20. כמה קשה? הנה שתי דרכים לחזות:

חישוב א' – "השוטר הרע" – גידול הקולות הכשרים

בהתבסס על נתוני אתר הכנסת, הנה הערכה למספר הקולות הכשרים בכנסת הבאה:

model_a

נתון ה'גידול' הוא ההפרש (באחוזים) בין מספר הקולות הכשרים בבחירות כלשהן לבין מספר הקולות הכשרים בבחירות שקדמו להן. 'גידול שנתי' הוא פרמטר המעריך את הגידול במספר הקולות הכשרים פר שנה בין בחירות לבחירות – היינו, אם בין שתי מערכות בחירות יש הפרש של שלוש שנים (y) וגידול של 10% במניין הקולות הכשרים (x), הגידול השנתי הוא eq_a. הנתון החציוני של הגידול השנתי הוא 3%, לכן מודל זה חוזה כי מספר הקולות הכשרים בבחירות הקרובות הוא 3792742*1.03*1.03, זה יוצא קצת יותר מארבעה מיליון קולות. שלושה ורבע אחוזים מהנתון הזה הם 130,771 קולות. זה 'השוטר הרע'. זה כמעט כפול ממה שהשיגה 'עוצמה לישראל' (מיותר לציין לגבי השאר). לפי הנתון הזה קדימה, חד"ש ובל"ד לא נכנסות לכנסת. אבל רגע, לכל שוטר רע יש גם שוטר טוב שישלים אותו.

חישוב ב' – "השוטר הטוב" -הקולות הכשרים ביחס לגידול האוכלוסיה

לפי נתוני הלמ"ס, הוספתי אוכלוסיית ישראל בכל אחת ממערכות הבחירות (בסוף כל שנה לועזית רלוונטית):

model_b

(**נתון האוכלוסיה נכון להודעת הלמ"ס בסוף 2014)

הנתון החציוני (וגם הממוצע) של הקולות הכשרים באוכלוסיה הוא 47%. זה אומר, לפי אומדן האוכלוסיה הנוכחי, שיהיו 3,899,120 קולות כשרים, משמע אחוז החסימה יעמוד על 126,721 קולות. זה כמעט 90% ממה שהשיגה 'עוצמה לישראל'. גם לפי הנתון הזה קדימה, חד"ש ובל"ד לא נכנסות לכנסת. בטח שלא מפלגות קטנות בהרבה.


מה המסר? קודם כל, ששווה לחשוב טוב טוב לפני שאתם מצביעים – זה נכון באופן כללי ונכון שבעתיים אם חשבתם שוב לשים 'עלה ירוק', 'ארץ חדשה', 'ארץ נהדרת' או כל בדיחה אחרת. מספיק עם המשחקים האלו, מפלגת הגמלאים ב-2006 היתה בדיחה עצובה וכל השאר הן בין אסון לטרגדיה. שנית, זה יכול לתת הסבר טוב (או מניע טוב) לאיחודים בין מפלגות (כפי שראינו כבר, ואלו שעוד עשויים לקרום עור וגידים עד ה-29 בינואר, שהוא היום ה-47 לפני הבחירות).

לכו להצביע – כל קול קובע – ושיהיה לכולנו בהצלחה.